Veterinere Sorun

Köpeğimin / kedimin tüyleri çok dökülüyor ne yapabilirim ?

Köpek ve kedilerdeki tüy dökülmesinin pek çok nedeni vardır. Patolojik hastalıkların dışında yanlış beslenme, seksüel aktivite, mevsimsel değişiklikler tüy dökülmelerinin ana nedenleridir. Veteriner hekim muayenesi sonucu bu nedenlerin ortadan kalkması durumunda döküntü devam ediyorsa bu fizyolojik döküntüdür.Evcil dostlarınızın dökülen bu tüylerinden rahatsızlığınızı onları  traş ederek giderebiliriz. 

Heyecanlanan köpeğimin idrar yapmasını nasıl önleyebilirim ?

Özellikle dişi yavru köpeklerde sıkça görülen bu sorun zamanla düzelmektedir. Dişilerde uretra kısa olduğu için daha sık görülür. Bu hareket davranışsal faktör olup heyecanlandığı zaman idrar kesesini boşaltan kasların kasılmasını sağlar. Fiziksel idrar yapmayı önlemek daha zordur. Her şeyden önce idrar yapmaya neden olan faktörleri ortadan kaldırmalıyız. Eve geldiğimiz zaman sizi kapıda karşılayan köpeğimize ani ve fazla sevgi gösterisi yapmayın. Bir süre ona karşı ilgisiz davranın. Zamanla buna alışacak heyecanlanmaması gerektiğini öğrenecektir. 

Köpeğimin kulaklarındaki kötü kokuyu nasıl giderebilirim ?

Uzun kulaklı köpeklerde sıkça karşılaşılan kötü kokulu kulaklar kulak enfeksiyonu belirtileridir. Kötü kokulu kulaklar acil olarak tedavi altına alınmaz ise kronik kulak enfeksiyonlarına neden olur. Hava temasının az olduğu uzun kulaklı köpeklerin kulak bakımlarına titiz davranmalı kulak solusyonları ile temizlenmeli mutlaka sık sık veteriner hekim kontrolüne gidilmelidir.

Yavru köpeğim oynarken bizi ısırıyor. Buna nasıl engel olabiliriz ?

Yavru köpeklerin oynarken ısırmaları bazı pet sahiplerini acaba ısırgan bir köpeğim mi olacak diye korkutur. Yavru köpeklerin ısırmaları yetişkin oldukları zaman ısırgan olacakları anlamına gelmez. 


Yavru köpeklerin hareketli yapıları aşırı performansları aynı zamanda bu enerjilerini daha fazla harcamak için seçtikleri bir yoldur.Ayrıca süt dişleri sizlerin de bildiği gibi 4-4.5 aylıktan 7 aylık olana kadar kalıcı dişlerle değişecektir. Yani yavru köpeklerin diş kaşıntılarını giderme yöntemlerinden biri de oyun zamanında ısırma isteğidir. Hem daha sonraki yaşantılarında bunu alışkanlık haline getirmemesi için hem de o anda size ve eşyalarınıza zarar vermemeleri için onu bu huyundan vazgeçirmeye çalışmalısınız. 


Isırmaya alışan petinize tepkinizi mutlaka gösterin. Bir süre onunla oynamayın. Kendisine ait oyuncakları ile oynamayı öğretin. Diş kaşıntısı çocuklarda olduğu gibi fizyolojik bir olay olduğu için diş kaşıntısını giderecek ama asla ona zarar vermeyecek oyuncaklar sizin işinizi kolaylaştıracaktır.


Evde yalnız kaldığı zamanlarda bulunduğu ortamda terlik, kablo gibi zarar verebileceği eşyaların bulunmamasına dikkat edin.Köpeğim dışkısını yiyor neden acaba ?

Kaprofaji denilen dışkı yeme alışkanlığı genellikle mineral ve vitamin noksanlıklarında yani beslenme hatalarında görülür. Kendi sütü ile beslenen yavrularının dışkı ve idrarlarını temizlemek anne köpekler için fizyolojiktir.


Dışarıdan beslenmeye başlayan, anne sütünden kesilmiş yavru köpeklerin dışkı yemeleri ilk akla iç parazitleri ve dengesiz beslenmeyi getirir. Gerekli parazit mücadeleleri yapılmış yaşına uygun kaliteli bir mamayla yani dengeli beslenen hayvanlardaki dışkı yeme olayı alışkanlık haline getirilmeden önlenmelidir.


Bir süre tuvalet ihtiyacını dışarı yapan köpeklerinizin tasmaları kontrol altında olmalı ki, dışkılama olayından sonra köpek hemen ordan uzaklaştırılmalı. Bu ihtiyacını evde yapan hayvanların kirlettikleri yer hemen temizlenmelidir. Yani hayvanın dışkı ile teması önlenmeye çalışılarak unutturulmalıdır.


Bütün bu önlemlere rağmen köpeğiniz hala dışkı yemeye çalışıyor ise mutlaka veteriner hekim kontrolünde tedaviye alınmalıdır.

Köpeğimle Ne Zaman Dışarı Çıkabilirim ?

Genellikle aşı programı bitmeden sokağa çıkarılmasını önermemekteyiz. Özellikle bazı çok bulaşıcı virüsler ( köpek gençlik hastalığına yol açan, kanlı ishal ) uygun hava ve nem şartlarında çok uzun süre canlılıklarını koruyabilmektedir. Özellikle sokak köpeklerinin yoğun bulunduğu ortamlara aşı programı tamamlanmamış yavru köpeğinizi sokmamanızı tavsiye ederiz. Fakat sokak köpeklerinin kesinlikle girmediği yada sahipli ve tüm aşılarının düzenli yapıldığı köpeklerin olduğu site, apartman bahçeleri gibi alanlarda kısa süreli geziler yapılabileceğinizi bulunduğunuz ortamda hasta ve sahipsiz köpek gibi risklerin olmadığını varsayarak önerebiliriz.

Köpeğim kötü bir ağız kokusuna sahip. Bunun nedeni ne olabilir?

Kötü kokan nefes, tıbbi terim kullanırsak eğer “'halitosis” olarak adlandırılmaktadır. Halitosis pet sahiplerinin çok sık rastlanan bir şikayetidir. Halitosis oluşumunun en çok rastlanan sebeplerinden biri dental problemlerdir. Bakteri, salya, ve gıda partikülleri plak formunu alabilir. Oluşan bu plak kötü kokunun asıl sebebi olabilir. Bunun yanı sıra gingivitis (diş eti yangısı), ya da daha kötüsü, periodontal hastalıklar gelişmiş olabilir, bu kötü istenmeyen kokunun sebebi sadece ağız ve diş sağlığının bozulması olmayabilir. Altında başka hastalıklar da yatıyor olabilir.

Dental problemlere ek olarak, kötü nefesin nedenleri şu hastalıklar olabilir:

 *Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı) 
 *Böbrek hastalıkları 
 *Gastrointestinal hastalıklar, örn: kanserler, tıkanmalar (obstrüksiyonlar), ve belirli enfeksiyonlar 
 *Ağız ve çevresinin enfeksiyonları, örn: dudak kenarlarındaki deri kıvrımlarının enfeksiyonu 
 *Solunum yolları hastalıkları , örn: bazı sinus enfeksiyonları (sinüzit) 
 *Dietsel " boşboğazlık " örn: dışkı yeme problemi ya da çöp ve bozuk gıda yeme 
 *Diğer oral hastalıklar, örn: tonsillitis, kanser, travma, ve bazı otoimmun hastalıklar 

Ağzı kokan her kedi ve köpek veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir. Ağız kokusunun sebebinin yediği bir şeyden dolayı olduğunu biliyorsanız, o durumda endişelenmenize gerek yok ama aksi halde mutlaka hekim kontrolüne ihtiyacınız var demektir. Ağız kokusu, derhal tedavi edilmezse, ciddi hatta ölümcül komplikasyon yapabilecek bir sebepten kaynaklanıyor olabilir.